Burza wielokomórkowa z sygnaturą „bow echo” 11/12.08.2017

Przechodzące przez pół Polski wczorajsze burze mają tragiczny bilans… Wiele domostw zostało bez prądu, pozrywane linie napowietrzne, uszkodzone samochody, budynki i co najgorsza wśród poszkodowanych jest 5 ofiar śmiertelnych. Takiej burzy nie było już od dawna. A łącznie dwa dni z dynamiczną pogodą przyniosły bardzo wiele strat w mieniu i życiu Polaków.

Powalone drzewa w okolicach miejscowości Suszek. źródło: TVN24

Na szczęści wcześniejsze prognozy dotyczące województwa zachodniopomorskiego się nie sprawdziły. Ten układ miał zahaczyć o centrum i wschód regionu. Teraz widzimy, że dobrze, że tak się nie stało.

Według Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) podczas minionej doby zginęło 5 osób, 32 zostały ranne. Najwięcej z nich było w woj. pomorskim oraz kujawsko-pomorskim i dolnośląskim. Około 486 000 odbiorców nie miała dostępu do prądu. Najwięcej bo 230 000 było w woj. kujawsko-pomorskim, 201 000 w woj. wielkopolskim i 42 724 w woj. dolnośląskim. Państwowa Straż Pożarna do północy interweniowała 6 244 razy. Od północy do godziny 6 dnia 12 sierpnia dodatkowo było jeszcze 1849 interwencji. 345 budynków mieszkalnych i gospodarczych uległo uszkodzeniu, najwięcej w woj. wielkopolskim (2064), kujawsko-pomorskim (1523) i dolnośląskim (782). Wiele dróg zalało, niektóre budynki były podtopione. Polskie Koleje Państwowe zarejestrowała 51 szkód, opóźnionych było 21 pociągów.

Tak dużych strat związanych z przejściem układu burzowego nie było przynajmniej od 2009 r. Co doprowadziło do tak wielkich szkód?

Na styku dwóch różnorodnych mas powietrza, gorącej zwrotnikowej i chłodnej polarno-morskiej zalegał front atmosferyczny. W bliskiej odległości znajdował się również ośrodek niskiego ciśnienia, z którym związany był wspomniany front. Korzystne warunki sprzyjały, że front miał tendencję do „falowania”.

Sytuacja baryczna. źródło: DWD

Bliska obecność centrum niżu oraz front pofalowany w naszym szerokościach geograficznych zazwyczaj zwiastuje coś dynamicznego, a zwłaszcza gdy mamy do czynienia z bardzo chwiejną masą powietrza. Na to wszystko nałożyły się jeszcze korzystne warunki kinematyczne, a zwłaszcza uskok prędkościowy wiatru w przedziale 0-6 km jak i strefa zbieżności wiatru w dolnej troposferze. Burza, która znad Czech zaczęła przemieszczać się w kierunku Polski miała praktycznie non stop dostęp do „paliwa” w postaci gorącego, wilgotnego powietrza i była napędzany przez spory przepływ powietrza w troposferze. Wyniki z sondaży aerologicznych z godziny 12 UTC już wskazywały, że istnieje spore ryzyko powstania wielokomórkowej burzy wiatrowej, tzw. „derecho” (DCP w Legionowie powyżej 2, a w Czechach w Prostejovie powyżej 6!). Tak rzeczywiście się niestety stało.

Sondaż z Legionowa. źródło: Piotr Szuster
Sondaż z Prostejova. źródło: Piotr Szuster

Burze między 16 a 17 czasu polskiego wkroczyły na teren naszego kraju. O godzinie 18 zaczęły formować się w bardziej zorganizowaną strukturę liniową. To był początek do tego aby zacząć szczególnie zwracać na nią uwagę.

Mapa radarowa z 18 CEST. Źródło zobrazowania radarowego: niekomercyjna aplikacja radar-opadow.pl na podstawie danych udostępnionych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB (IMGW PIB)

O 19 struktura burzy przybrała już charakter liniowy i zaczynała powoli się wybrzuszać. W kolejnych dwóch godzinach struktura ta nabiera na sile i przemieszcza się w kierunku północno-wschodnim i północno, północno-wschodnim przechodząc przez Wielkopolskę. Wtedy było wiadomo, że mamy do czynienia już na pewno ze strukturą „bow echo”, z charakterystycznym wygięciem widocznym na mapach radarowych.

Mapa radarowa z 19 CEST. Źródło zobrazowania radarowego: niekomercyjna aplikacja radar-opadow.pl na podstawie danych udostępnionych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB (IMGW PIB)
Mapa radarowa z 21 CEST. Źródło zobrazowania radarowego: niekomercyjna aplikacja radar-opadow.pl na podstawie danych udostępnionych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB (IMGW PIB)

O 22 bow echo znajdowało się nad woj. kujawsko-pomorskim z mocnym wygięciem w strukturze radarowej.

Mapa radarowa z 22 CEST. Źródło zobrazowania radarowego: niekomercyjna aplikacja radar-opadow.pl na podstawie danych udostępnionych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB (IMGW PIB)

Około 22:30 burza wkracza do woj. pomorskiego gdzie poczyniła największe szkody. Widoczny był wtedy charakterystyczny wir na północno-zachodnim krańcu tej burzy.

Mapa radarowa z 23:20 CEST. Źródło zobrazowania radarowego: niekomercyjna aplikacja radar-opadow.pl na podstawie danych udostępnionych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB (IMGW PIB)

Chmury burzowe na zdjęciach satelitarnych wykazywały się bardzo niską temperaturę co świadczy, że ich wierzchołki musiały zalegać naprawdę wysoko, miejscami ponad 15 km od powierzchni gruntu.

Temperatura wierzchołków chmur burzowych. źródło: CHMI

Można powiedzieć, że od pogranicza województw dolnośląskiego i wielkopolskiego mieliśmy już do czynienia z silną burzą wielokomórkową, która przybrała później sygnaturę bow echo na mapach radarowych. Było zatem sporo czasu aby przygotować się na uderzenie tego zjawiska.

A oto podsumowanie meteorologiczne minionej doby z dynamiczną pogodą:  mapa porywów wiatru i opadów deszczu.

6 odpowiedzi do “Burza wielokomórkowa z sygnaturą „bow echo” 11/12.08.2017”

  1. „Tak dużych strat związanych z przejściem układu burzowego nie było bynajmniej od 2009 r. ”

    P R Z Y N A J M N I E J ! A nie „bynajmniej”

    1. Dokładnie. Widoczna też sucha warstwa w środkowej troposferze była jedną z przyczyny powstania zjawiska downburst w burzy wiatrowej (derecho)

  2. Jak zawsze po fakcie piszą, że można było przewidzieć. Tylko szkoda, ze nikt nie przewidział wcześniej. W moim regionie straty są ogromne i nikt, ale to kompletnie nikt się tego nie spodziewał.

    1. Jak nie przewidział? Oczywiście, że były ostrzeżenia, nawet najwyższego 3 stopnia w systemie SkyPredict. To, że nie każdy korzysta i wchodzi na stronę Polskich Łowców Burz nie znaczy, że nie było ostrzeżeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code