Chłodny weekend oraz powrót w przyszłym tygodniu polskiej złotej jesieni

Przed nami chłodniejszy weekend z maksymalna temperaturą w ciągu dnia od 8°C do 10°C. W nocy spadek do około 3°C/5°C. Jednak przyszły tydzień szykuje się wyjątkowo ciepły jak na tę część roku. Można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że Święto Wszystkich Świętych oraz długi weekend będzie charakteryzował się słoneczną i ciepłą aurą.

Od soboty czeka nas 3 dniowe ochłodzenie, które zakończy się w nocy z poniedziałku na wtorek. To wszystko zawdzięczać będzie niżowi znad Danii, który w kolejnych dniach zacznie przemieszczać się w kierunku Łotwy i zachodniej Rosji, sprowadzając do regionu chłodną masę powietrze polarno-morskiego oraz arktycznego z północy kontynentu. Napływ ten widoczny jest na poniższej mapie w postaci kolorów chłodnych (odcienie niebieskiego)


 
Z kolei we wtorek czeka nas prawdziwy bum temperaturowy. Znad Morza Śródziemnego w kierunku Niemiec zacznie wędrować niż atmosferyczny. Polska znajdzie się po jego wschodniej stronie zatem możemy liczyć na napływ ciepłego powietrza znad południa kontynentu co doskonale pokazuje poniższe mapa (ciepłe odcienie barw-żółty, pomarańczowy). Lokalnie temperatura maksymalna może wzrosnąć nawet do 20°C! Dla przykładu gdyby to wszystko wydarzyło się w listopadzie to rekord dla tego miesiąca dla Szczecina to 19,4°C, który odnotowano 1963 r. Najłatwiej byłoby pobić rekord dla Szczecinka oraz Koszalina gdzie rekord oscyluje wokół 18°C. Wtorek będzie jednym dniem z tak wysoka temperatura powietrza. Od środy nieznacznie ochłodzenie z maksymalną temperaturą w ciągu dnia dochodzącą do około 15°C. Do regionu w dalszym ciągu zapewniony będzie dopływ ciepłego powietrza stąd długi weekend szykuje się słoneczny, ciepły i bez deszczu.

W poniedziałek kolejna szczegółowa prognoza na pierwsze dni listopada.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code