Czerwiec 2017

Lato nie rozpoczęło się w naszym regionie tak jakbyśmy tego oczekiwali. Niska temperatura powietrza, ciągłe opady nie sprzyjaja wypoczynkowi. Ale czy rzeczywiście jest aż tak źle? Pod względem termicznym czerwiec należy klasyfikować jako … bardzo ciepły (okres bazowy 1951-2010). Co prawda był on chłodniejszy niż w 2016 r. ale cieplejszy od 4 miesięcy sprzed 2016 r. Zróżnicowanie sprawa wygląda w przypadku konkretnych stacji synoptycznych. W Kołobrzegu poprzedni miesiąc był ekstremalnie ciepły, a w Świnoujściu anomalnie ciepły. W Koszalinie, Resku i Szczecinie był to miesiąc bardzo ciepły. Jedynie Szczecinek zanotował czerwiec jako lekko ciepły.

Termiczna charakterystyka kwantylowa woj. zachodniopomorskiego

Czerwiec był wyjątkowo mokrym miesiącem. Średnia suma opadów w województwie wyniosła 125 mm i zaklasyfikowała ten miesiąc jako ekstremalnie wilgotny. Ostatnio takie opady, ale nieco mniejsze wystąpiły 10 lat temu, w 2007 r. Natomiast wyższy opad odnotowano dopiero 26 lat temu, w 1991 r. W Koszalinie i Szczecinku opady były niższe i czerwiec okazał się miesiącem wilgotnym. Na pozostałych stacjach był on ekstremalnie wilgotny. W Resku był to 2 najwyższy opad od 1951 r. i zabrakło niecałe 10 mm aby pobić rekord z 1980 r.

Opadowa charakterystyka kwantylowa woj. zachodniopomorskiego

Średnia temperatura czerwca wahała się od około 17°C na zachodzie do około 16°C na Pojezierzu Drawskim. Najwyższa średnia miesięczna została odnotowana w Szczecinie (17,2°C), a najniższa w Szczecinku (16°C). Absolutne maksimum odnotowała również stacja w Szczecinie (28°C), natomiast najniższa wartość maksymalna odnotowała stacja w Świdwinie (27°C). Absolutne minimum w całym województwie nie przekroczyło 10°C. Najniższą wartość odnotowano w Resku 5°C, a najwyższą w Szczecinie 9°C.Przy gruncie najchłodniej było w okolicy Szczecina oraz południowej części województwa, około 4°C/5°C.

Średnia temperatura powietrza – czerwiec 2017
Maksymalna temperatura powietrza – czerwiec 2017
Minimalna temperatura powietrza – czerwiec 2017
Temperatura powietrza nad powierzchnią gruntu – czerwiec 2017

Czerwiec pod względem opadowym w województwie był bardzo obfity. Za wyjątkiem rejonu Szczecinka sumy miesięczne przekroczył 100 mm, a miejscami przekroczyły nawet normę dla dwóch miesięcy. Najwięcej opadów odnotowano w Resku – 187 mm oraz Szczecinie 132,7 mm. Wskaźnik SPI wskazuje, że warunki w centrum i na zachodzie były ekstremalnie wilgotne, a na wschodzie wilgotne.

Suma opadu atmosferycznego – czerwiec 2017
SPI – czerwiec 2017

Suma usłonecznienia w czerwcu była miejscami niższa niż w maju. Na Wybrzeżu notowano ponad 250 h ze Słońcem. Najmniej godzin było w centrum i na południu województwa. Średnie zachmurzenie w zachodniopomorskim było umiarkowane. Najniższe było na wschodzie i południowym-wschodzie regionu, a najwyższa na północy i zachodzie.

Usłonecznienie rzeczywiste – czerwiec 2017
Średnie zachmurzenie – czerwiec 2017

Średnia prędkość wiatru wahała się od ponad 4 m/s na północnym-wschodzie do poniżej 3 m/s na południu.

Średnia prędkość wiatru – czerwiec 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code