Czerwiec 2018

Czerwcowi zabrakło niewiele do pobicia rekordu z 2003 roku. I byłby to 3 miesiąc z rzędu z ekstremalnie wysoką i rekordową temperaturą powietrza. Anomalia obszarowa dla województwa wyniosła około 2,1°C. Według klasyfikacji kwantylowej był to miesiąc ekstremalnie ciepły. Podobnie było na stacjach w Szczecinie, Koszalinie i Świnoujściu. Natomiast w Kołobrzegu, Resku i Szczecinku był to miesiąc anomalie ciepły.


Niestety ale czerwiec również nie może poszczycić się wysokimi opadami. Dlatego został zaliczony jako miesiąc ekstremalnie suchy.


Średnia dobowa temperatura powietrza w kwietniu wyniosła 17,4°C. Najwyższa była w Szczecinie (18,5°C), a najniższa w Kołobrzegu (16,1°C). Najwyższa maksymalna temperatura maja odnotowana została na stacji w Resku (31,6°C), a najniższa na Wybrzeżu – Kołobrzeg (27,7°C). Natomiast najniższą minimalną temperaturę powietrza zarejestrowano na stacji w Resku (4,5°C), a najwyższą w Świnoujściu (9°C). Najniższa przygruntowa temperatura została zanotowana w Szczecinie (4,1°C).


Najwięcej opadów odnotowano na północnym-wschodzie województwa oraz częściowo w centrum (w Darłowie suma opadu atmosferycznego wyniosła 99,7 mm). Najmniej opadów zanotowano w południowo-wschodniej, południowej i zachodniej części regionu (w Świnoujściu spadło tylko 7,6 mm). Na całym obszarze województwa, za wyjątkiem okolic Reska i Koszalina odnotowano suche warunki wilgotnościowe. Najgorzej było na północnym-zachodzie regionu gdzie warunki było bardzo sucho.


Najwyższa suma usłonecznienia odnotowana została na stacji w Kołobrzegu 339,6 h. Najmniej godzin ze Słońcem było w rejonie Szczecina 253,6 h. Średnie zachmurzenie najwyższe było w Koszalinie ponad 4/8 nieba. Najmniejsze zachmurzenie odnotowały stacje w Świnoujściu i Resku, około 3/8 pokrycia nieba przez chmury.


Średnia prędkość wiatru najwyższa była w centralnej części Wybrzeża, gdzie wiatr osiągał prędkość powyżej 5 m/s (Koszalin 5,1 m/s). Najniższe wartości notowano w głębi województwa, a dokładniej w południowo-wschodniej części (Szczecinek 2,4 m/s).

Średnie ciśnienie na poziomie morza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code