Czy czeka nas powrót zimy?

Czyżby na horyzoncie zima? Wszystko na to wskazuje ale na razie bądźmy realistami bo wiązki modeli w odleglejszych prognozach są jeszcze między sobą zbytnio skrajne. Powrót zimy możemy zawdzięczać silnemu, rozległemu wyżowi, którego centrum ulokuje się w najbliższych dniach nad Krajami Bałtyckimi. Będzie on sprowadzał chłodne arktyczne powietrze znad północy kontynentu. W przyszłym tygodniu wyż zacznie odsuwać się na wschód, co przyczyni się do zmiany pogody. Jaka to będzie zmiana? O tym poniżej w tekście.

źródło: tapeciarnia.pl

Zacznijmy od weekendu. Jeszcze dzisiaj miejscami może pojawić się opad śniegu lub deszczu ze śniegiem, jednak nie będą to duże sumy. W kolejnych dniach będziemy cieszyć się pogodą bezopadową, a od niedzieli miejscami pojawi się dużo Słońca. Od soboty temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od około -3°C/-1°C na wschodzie regionu do 0°C/1°C na zachodzie. W nocy czeka nas spadek do -4°C/-2°C. W niedzielę w całym województwie temperatura maksymalna w ciągu dnia nie powinna przekroczyć 0°C, a w nocy spadnie do -6°C/-2°C z najniższą temperaturą na wschodzie.

Kolejny tydzień przywita nas również mrozem, za wyjątkiem zachodnich krańców regionu gdzie temperatura wzrośnie w najcieplejszym momencie dnia do około 0°C/1°C. Na pozostałym obszarze będzie -2°C/-1°C. Noc w porównaniu do tej z niedzieli na poniedziałek będzie cieplejsza z minimalną temperaturą wynoszącą około -3°C/0°C.

We wtorek czeka nas zmiana sytuacji barycznej. Sterowanie nad pogodą przejmie od wspomnianego wcześniej wyżu niż znad Islandii. Spowoduje to napływ cieplejszego powietrza, a co za tym idzie wzrost temperatury maksymalnej w ciągu dnia od 0°C/1°C na wschodzie województwa do 2°C/4°C na pozostałym terenie. Dodatkowo od wtorku należy spodziewać się początkowo opadów śniegu, a później deszczu ze śniegiem i miejscami samego deszczu. Jeśli prognozy się utrzymają to opady lokalnie mogą mieć umiarkowaną siłę. W nocy z wtorku na środę temperatura spadnie znowu poniżej 0°C, minimalnie do -3°C/-2°C.

Od środy opady będą miały charakter przelotny i będą to głównie opady śniegu, miejscami deszczu ze śniegiem. Temperatura w dzień wzrośnie do 0°C/2°C, a w nocy spadnie do -3°C/0°C. Czwartek i piątek będzie pogodowo zbliżony do środy.

Jaki czeka nas scenariusz? O tym przekonamy się w przyszłym tygodniu. Pewne jest jednak to, że w najbliższych dniach należy spodziewać się ochłodzenia, a od okolic wtorku zmiany pogody, o czym postaramy się poinformować Państwa w kolejnych dniach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code