Kwiecień 2018

Przed nami charakterystyka kwietnia, który okazał się z kilku względów rekordowym w naszym województwie. Na początek przyjrzyjmy się temperaturze powietrza. Był to od 1951 r., czyli odkąd prowadzone są regularne pomiary, najcieplejszy kwiecień w historii! Średnia obszarowa temperatura dla województwa wyniosła aż 10,9°C bijąc poprzedni rekord o 0,4°C z 2000 r. Przez anomalia temperatury była na poziomie 4,5°C w stosunku do okresu 1961-1990. Według klasyfikacji kwantylowej był to miesiąc oczywiście ekstremalnie ciepły. Tak samo było na wszystkich stacjach pomiarowych. Rekordy pały jedynie na stacji w Resku, Szczecinie i Szczecinku, z kolei na pozostałych były one bliskie pobicia (zakładka KLIMAT).


Opady w kwietniu dla województwa były w normie średniej wieloletniej sumy z lat 1951-2010.


Średnia dobowa temperatura powietrza w kwietniu wyniosła 10,9°C. Najwyższa była w Szczecinie (12,3°C), a najniższa w Kołobrzegu (9,4°C). Najwyższa maksymalna temperatura kwietnia odnotowana została na stacji w Darłowie (27,9°C), a najniższa na południowym-wschodzie i częściowo w centrum województwa – stacja Resko, Szczecinek, Mirosławiec (26,3°C). Natomiast najniższą minimalną temperaturę powietrza zarejestrowano na stacji w Mirosławcu (-2,6°C – minimalna temperatura godzinowa), a najwyższą w Kołobrzegu (0,1°C). Co ciekawe Kołobrzeg jako jedyny w kwietniu nie doświadczył dni przymrozkowych. Nad powierzchnią gruntu temperatura spadła minimalnie w całym województwie poniżej 0°C. Najchłodniej było w Koszalinie (-3,3°C).


Najwięcej opadów odnotowano we wschodniej i zachodniej części Wybrzeża (w Darłowie suma opadu atmosferycznego wyniosła 41,6 mm). Najmniej opadów zanotowano w południowo-wschodniej części województwa. Na przeważającym obszarze opady były w normie lub nieco poniżej (wschodnia część regionu), jedynie w okolicach Szczecinka były one znacznie poniżej normy. Prawdopodobnie błędy w pomiarach przyczyniły się do takiej sytuacji.


Najwyższa suma usłonecznienia odnotowana została na stacji w Szczecinie – 257,6 h. Najmniej godzin ze Słońcem było w rejonie Kołobrzegu 210,1 h. Średnie zachmurzenie najwyższe było w środkowej części Wybrzeża, powyżej 4/8 (stacja Kołobrzeg i Koszalin). Najmniejsze zachmurzenie odnotowały stacje na południu województwa, poniżej 3,5 oktantów .


Średnia prędkość wiatru najwyższa była na Wybrzeżu, gdzie wiatr osiągał prędkość powyżej 4 m/s. Najniższe wartości notowano w głębi województwa, w południowo-wschodniej jego części (Mirosławiec 3,3 m/s).

Średnie ciśnienia na poziomie morza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code