Listopad 2017

Listopad w całym woj. zachodniopomorskim był bardzo ciepły w stosunku do normy z lat 1951-2010. W Szczecinie i Świnoujściu był ciepły. Na pozostałych stacjach był taki jak w całym województwie czyli bardzo ciepły.

Termiczna charakterystyka kwantylowa woj. zachodniopomorskiego

Listopad to kolejny miesiąc z opadami powyżej normy. Został on sklasyfikowany jako wilgotny.

Opadowa charakterystyka kwantylowa woj. zachodniopomorskiego

Średnia temperatura września dla całego województwa wyniosła 5,6°C. Wahała się ona od około 4°C na południowym-wschodzie do ponad 6°C na północnym-wschodzie. W analizach wartości absolutnych pominięto dane dla Świdwina i Mirosławca ze względu na podawana przez te stacja maksymalną i minimalną wartość godzinową temperatury a nie maksymalną i minimalna jak pozostałe stacje. Absolutne maksimum odnotowano na stacji w Szczecinie i Darłówku (13,8°C), natomiast najniższą wartość maksymalną odnotowała stacja w Świnoujściu (12,3°C). Absolutne minimum zarejestrowała stacja w Szczecinku -2,1°C, a najwyższą wartość minimalną stacja w Świnoujściu -0,2°C. Przy gruncie najchłodniej było w okolicy Szczecina -4,6°C.

Średnia temperatura powietrza – listopad 2017
Maksymalna temperatura powietrza – listopad 2017
Minimalna temperatura powietrza – listopad 2017
Temperatura powietrza nad powierzchnią gruntu – listopad 2017

Najwyższa suma opadów została odnotowana na stacji w Darłówku – 133,8 mm. Najmniej padało na południowym-wschodzie około 40 mm. Wschodnia połowa województwa miała opady w normie, a z kolei zachodnia ponad normę, zwłaszcza obszary znajdujące się w dolinie Odry.

Suma opadu atmosferycznego – listopad 2017

SPI – listopad 2017

Najwyższa suma usłonecznienia odnotowana została na stacji w Koszalinie – 54,8 h. Najmniej godzin ze Słońcem było w rejonie Świnoujścia 23,6 h. Średnie zachmurzenie oscylowało wokół 6 oktantów. Najmniejsze było w Świnoujściu (5,5 oktantów), a najwyższe w Mirosławcu (6,7 oktantów).

Usłonecznienie rzeczywiste – listopad 2017
Średnie zachmurzenie – listopad 2017

Średnia prędkość wiatru wahała się od około 3 m/s na południowym-wschodzie województwa oraz w zachodniej i środkowej części wybrzeża (Kołobrzeg 2,8 m/s) do niecałych 5 m/s na północnym-wschodzie (Darłówek 4,7 m/s).

Średnia prędkość wiatru – listopad 2017

Średnie ciśnienia na poziomie morza wyniosło od około 1012 hPa na zachodzie regionu do około 1011 hPa na wschodzie.

Średnie ciśnienie n.p.m. – listopad 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code