Luty 2018

Luty to miesiąc w 2018 r., który miał ujemną anomalię temperatury powietrza i zapisał się jako chłodny (mroźny). Ostatni tak chłodny luty był w 2012 roku.


Był to miesiąc nie tylko chłodny ale i z małą sumą opadów co skutkowało tym, że został on sklasyfikowany jako miesiąc bardzo suchy (najniższy stopień w klasyfikacji).


Średnia temperatura lutego dla całego województwa wyniosła -2°C (w styczniu była dodatnia na poziomie +2,2°C!). Wahała się ona od około -3°C na południowym-wschodzie do -1,5°C na Wybrzeżu. Maksymalną temperaturę powietrza w lutym odnotowała stacja w Szczecinie (8,2°C) – była to wartość mniejsza niż w styczniu, natomiast najniższą wartość maksymalną odnotowała stacja w Szczecinku (5,2°C). Najniższą minimalną wartość temperatury powietrza w lutym zarejestrowała stacja w Mirosławcu (-17,2°C – wartość godzinowa), a najwyższą wartość minimalną stacja w Świnoujściu (-13,2°C). Przy gruncie najchłodniej było w okolicy Koszalina -19,2°C.


Najwyższa suma opadów została odnotowana na stacji w Darłówku – 26,3 mm. Ogólnie na Wybrzeżu tego opadów było najwięcej. Najmniej padało na wschodzie, w rejonie Szczecinka nie notowano opadów (jednak bardzo prawdopodobne jest to, że przyrząd do pomiaru uległ awarii – w marcu podobna sytuacja). Opady w całymwojewództwie były poniżej normy a miesiąc został uznany za suchy. Najgorzej było w rejonie Reska, gdzie SPI spadło poniżej -2.


Najwyższa suma usłonecznienia odnotowana została na stacji w Szczecinie – 126,7 h. Najmniej godzin ze Słońcem było w rejonie Świnoujścia 93,6 h. Średnie zachmurzenie było umiarkowane i oscylowało wokół 5 oktantów. Najmniejsze było na zachodzie w Świnoujściu (4,3 oktanty), a najwyższe w Darłówku i Mirosławcu (odpowiednio 5,3 i 5,2 oktantów).


Średnia prędkość wiatru najwyższa była w zachodniej i wschodniej części wybrzeża województwa, powyżej 3 m/s. Najniższe wartości notowano w głębi województwa (Mirsoławiec 2 m/s).

Średnie ciśnienia na poziomie morza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code