Maj 2018

Maj to po kwietniu kolejny miesiąc z rekordami w naszym województwie. Po pierwsze był to najcieplejszy maj w historii pomiarów w województwie. Jego anomalia w stosunku do okresu 1961-1990 wyniosła aż 3,3°C bijąc poprzedni rekord należący do roku 1993. Na wszystkich stacjach za wyjątkiem Kołobrzegu maj był również rekordowo ciepły. W Resku i Świnoujściu rekordy zostały wyrównane. Według klasyfikacji kwantylowej maj w województwie był ekstremalnie ciepły. Tak samo było na wszystkich stacjach za wyjątkiem Kołobrzegu gdzie był to miesiąc ciepły.


Opady w maju były „znikome”. Był to miesiąc bardzo suchy, anomalia wyniosła około -34 mm.


Średnia dobowa temperatura powietrza w kwietniu wyniosła 15,1°C. Najwyższa była w Szczecinie (16,6°C), a najniższa w Kołobrzegu (12°C). Najwyższa maksymalna temperatura maja odnotowana została na stacji w Resku (31,6°C), a najniższa na Wybrzeżu – Kołobrzeg (27,7°C). Natomiast najniższą minimalną temperaturę powietrza zarejestrowano na stacji w Mirosławcu (-0,3°C – minimalna temperatura godzinowa), a najwyższą w Kołobrzegu (4,3°C). Na szczęście jedynie na południowym-wschodzie województwa mogliśmy mówić jedynie o przymrozkach. Inaczej sytuacja wyglądała już nad powierzchnią gruntu, gdzie temperatura spadła minimalnie w całym województwie poniżej 0°C, za wyjątkiem wschodniego Wybrzeża. Najniższa przygruntowa temperatura została zanotowana w Szczecinie (-1°C).


Najwięcej opadów odnotowano na północnym-wschodzie województwa (w Darłowie suma opadu atmosferycznego wyniosła 45,4 mm). Najmniej opadów zanotowano w południowo-wschodniej i północno-zachodniej części regionu (Świnoujście tylko 12,8 mm). Na całym obszarze województwa odnotowano suche warunki wilgotnościowe. Najgorzej było w rejonie Kołobrzegu oraz na wybrzeżu, a także w pasie od Kołobrzeg-Koszalin po Mirosławiec.


Maj to również rok z wyjątkowym miesięcznym usłonecznieniem. Najwyższa suma usłonecznienia odnotowana została na stacji w Świnoujściu- 384,1 h. Najmniej godzin ze Słońcem było w rejonie Szczecina 349,8 h. Do tak wysokich sum przyczynił się się głównie brak chmur lub małe zachmurzenie. Średnie zachmurzenie najwyższe było w Koszalinie i Szczecinie, ponad 2,5 oktantów. Najmniejsze zachmurzenie odnotowały stacje na południowym-wschodzie i stacja w Świnoujściu, około 2/8 pokrycia nieba przez chmury.


Średnia prędkość wiatru najwyższa była na Wybrzeżu, gdzie wiatr osiągał prędkość powyżej 3,5 m/s (max w Świnoujściu 3,7 m/s). Najniższe wartości notowano w głębi województwa, w południowo-wschodniej jego części (Resko 2,5 m/s).

Średnie ciśnienie na poziomie morza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code