Maj i wiosna 2017

Maj już za nami zatem czas na podsumowanie ostatniego miesiąca wiosny. Okazał się on być ciepły wg. klasyfikacji kwantylowej w odniesieniu do wielolecia 1951-2010. Z kolei wiosna była bardzo ciepła.

Termiczna charakterystyka kwantylowa woj. zachodniopomorskiego

Opady ponownie były w normie, chociaż warto zaznaczyć, że w zachodniej części województwa, a zwłaszcza dla stacji Szczecin-Dąbie był to miesiąc bardzo wilgotny. W samym Szczecinie spadło tyle deszczu, że pozwoliło to na zaklasyfikowanie maja wg. opadowej klasyfikacji kwantylowej jako ekstremalnie wilgotnego.

Opadowa charakterystyka kwantylowa woj. zachodniopomorskiego

Średnia temperatura powietrza wahała się od 14°C na zachodzie województwa (okolice Szczecina) do 11°C/12°C na wschodzie i północnym-wschodzie. Absolutna temperatura maksymalna wystąpiła w Świnoujściu, gdzie termometry wskazały 30,4°C. Na północy i zachodzie regionu temperatura maksymalna przekroczył 28°C. Najniższa absolutna temperatura minimalna w woj. zachodniopomorskim została zanotowana w Mirosławcu (-1,2°C). W wielu miejscach południowo-wschodniej części regionu notowano ujemne temperatury minimalne. Przy gruncie też zarejestrowano ujemną temperaturę powietrza. Praktycznie od Szczecina po Bobolice występowały przygruntowe przymrozki.

Średnia temperatura powietrza – maj 2017
Maksymalna temperatura powietrza – maj 2017
Minimalna temperatura powietrza – maj 2017
Temperatura powietrza nad powierzchnią gruntu – maj 2017

Maj przyniósł sporo opadów w zachodnich regionach województwa. Miejscami spadło ponad 90 litrów na metr kwadratowy. Najmniej deszczu wystąpiło w pasie moren czołowych Pojezierza Drawskiego, poniżej 40 l/m^2. Wskaźnik SPI dla Szczecina i okolic wyniósł ponad 1 co oznacza, że warunki opadowe były umiarkowanie wilgotne, a w zachodniej części województwa wilgotne. W Koszalinie i okolicach odnotowano umiarkowaną i słabą suszę. Na pozostałym obszarze warunki opadowe były w normie.

Suma opadu atmosferycznego – maj 2017
SPI – maj 2017

Najwyższe usłonecznienie zanotowały stacje na Wybrzeżu, ponad 280 h, z rekordowym Koszalinem 286,3 h. Najmniej godzin ze Słońcem było na południu województwa. Średnie zachmurzenie oscylowało wokoło 4/8 nieba, było więc umiarkowane.

Usłonecznienie rzeczywiste – maj 2017
Średnie zachmurzenie – maj 2017

Średnia prędkość wiatru wahała się od około 3/4 m/s na zachodzie województwa do około 1 m/s w rejonie Szczecinka.

Średnie zachmurzenie – maj 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code