Marzec 2018

Marzec w województwie zachodniopomorskim, rozpoczynający meteorologiczną wiosnę, okazał się być bardzo chłodnym (klasyfikacja kwantylowa). Jedynie na stacjach w Resku, Szczecinku i Koszalinie był on chłodny. Po lutym był to drugi miesiąc w ujemną anomalią termiczną, która była niższa od -2°C. Ostatni raz ujemna wartość anomalii była notowana w 2013 r. (-4°C).


Opady w marcu były na normalny poziomie w stosunku do wielolecia 1951-2010.


Średnia temperatura powietrza dla województwa była na poziomie 0,2°C i była niższa od średniej dla stycznia 2018 r.! Ujemne wartości notowano na wschodzie i południowym-wschodzie województwa. Najwyższą maksymalną temperaturę powietrza odnotowała stacja w Szczecinie (16,2°C), a najniższą stacja w Szczecinku (15,1°C). Natomiast najniższą minimalną temperaturę powietrza zarejestrowano w Mirosławcu (-18,1°C – minimalna temperatura godzinowa), a najwyższą w Kołobrzegu (-12°C). Nad powierzchnią gruntu temperatura spadła minimalnie w całym województwie poniżej -15°C. Najchłodniej było w Świnoujściu (-17,5°C).


Najwięcej opadów odnotowano na północnym-wschodzie i północy województwa (w Darłowie suma opadu atmosferycznego wyniosła 90,6 mm). Najmniej opadów było w południowo-wschodniej części regionu. Na przeważającym obszarze opady były w normie lub nieco ponad (zachodnia część regionu – Świnoujście, Szczecin), jedynie w rejonie Szczecinka były one poniżej normy. Prawdopodobnie błędy w pomiarach przyczyniły się do takiej sytuacji.


Najwyższa suma usłonecznienia odnotowana została na stacji w Kołobrzegu – 153,1 h. Najmniej godzin ze Słońcem było w rejonie Szczecina 140,1 h. Średnie zachmurzenie było umiarkowane i oscylowało wokół 5 oktantów. Najmniejsze było na południowym-wschodzie regionu (~ 4,5 oktantów), a najwyższe w Koszalinie (5,7 oktantów).


Średnia prędkość wiatru najwyższa była w zachodniej i wschodniej części wybrzeża województwa, około 4 m/s. Najniższe wartości notowano w głębi województwa (Resko 2,9 m/s).

Średnie ciśnienia na poziomie morza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code