Ochłodzenie kwietniowe i długi weekend majowy

Ostatnia dekada kwietnia to dosyć spore ochłodzenie w naszym regionie. Pojawiły się przymrozki, a średnia temperatura dobowa spadła do około 3°C/6°C. Mimo to do 27 kwietnia średnia obszarowa temperatura powietrza dla województwa zachodniopomorskiego wyniosła 8,1°C. Taka wartość charakteryzuje miesiąc jako termicznie ciepły i jak na razie jest on cieplejszy od poprzedniego kwietnia z 2015 r. o 0,15°C. Anomalia obszarowa temperatury powietrza wynosi na dzień dzisiejszy 1,65°C. Do końca miesiąca pozostało co prawda tylko 3 dni, a prognoza anomalii temperatury dla naszego regionu na kolejny tydzień (28.04-4.05) jest ujemna (rys.1), jednak nie powinno mieć to wpływu już na klasyfikację termiczną miesiąca. Najbliższe podsumowanie kwietnia powinno pojawić się w pierwszym tygodniu maja.

Anomalia temperatury powietrza dla Europy na okres 28.04-4.05.2016


Teraz trochę o najbliższym długim weekendzie.

Ostatnio wiele osób pyta mnie o majówkę, jaka ona będzie, ciepła, deszczowa? Na te pytania można już częściowo odpowiedzieć.:

  1. Sobota (30.04) – zachmurzenie na ogół małe i umiarkowane, jedynie na zachodzie województwa może wzrastać do dużego. Nie prognozuje się opadów atmosferycznych, jednak ze względu na jeszcze dość niepewną sytuację odnośnie stabilności atmosfery, na zachodzie mogą pojawić się przelotne opady deszczu. Temperatura wzrośnie maksymalnie w dzień do 15°C/17°C, a w nocy spadnie do 4°C/8°C.
  2. Niedziela (1.05)– zachmurzenie nadal umiarkowane ale od południowego-wschodu zacznie wzrastać do dużego. Na południu i wschodzie województwa możliwe słabe opady deszczu. Temperatura powietrza będzie wahać się od 14°C/15°C na wschodzie do 16°C/17°C na zachodzie regionu. Na Wybrzeżu będzie 10°C/15°C.
  3. Poniedziałek (2.05)– zachmurzenie umiarkowane i małe, w rejonie Szczecinka możliwe słabe opady deszczu. Temperatura powietrza będzie podobna do dnia poprzedniego.
  4. Wtorek (3.05) – w Święto Konstytucji należy liczyć się ze zmianą pogody. Od zachodu zacznie wkraczać front atmosferyczny z opadami deszczu. Temperatura spadnie i wyniesie od około 11°C/13°C na Wybrzeżu do 14°C/15°C na pozostałym obszarze województwa.

Jest to wstępna prognoza pogody na długi weekend majowy i może ona się jeszcze zmienić. Szczegółowsza prognoza pojawi się dopiero w piątek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code