Październik 2017

Październik w całym woj. zachodniopomorskim był anomalnie ciepły w stosunku do normy z lat 1951-2010. W Kołobrzegu był ekstremalnie ciepły, a w Szczecinku i Świnoujściu bardzo ciepły. Na pozostałym stacjach był taki jak w całym województwie czyli anomalnie ciepły..

Termiczna charakterystyka kwantylowa woj. zachodniopomorskiego

Październik ponownie okazał się miesiącem z dużymi sumamy opadowymi o został sklasyfikowany jako ekstremalnie wilgotny. Ostatni tak mokry październik był w 2002 r.

Opadowa charakterystyka kwantylowa woj. zachodniopomorskiego

Średnia temperatura września dla całego województwa wyniosła 11°C. Wahała się ona od około 10°C na południowym-wschodzie do ponad 11°C na Wybrzeżu i zachodzie. W analizach wartości absolutnych pominięto dane dla Świdwina i Mirosławca ze względu na podawana przez te stacja maksymalną i minimalną wartość godzinową temperatury a nie maksymalną i minimalna jak pozostałe stacje. Absolutne maksimum odnotowano na stacji w Szczecinie (21,2°C), natomiast najniższą wartość maksymalną odnotowała stacja w Darłówku (18°C). Absolutne minimum odnotowano w Szczecinku -0,2°C, a najwyższą wartość minimalną w Kołobrzegu 5,9°C. Przy gruncie najchłodniej było w okolicy Reska i Szczecinka około -2°C/-1°C.

Średnia temperatura powietrza – październik 2017
Maksymalna temperatura powietrza – październik 2017
Minimalna temperatura powietrza – październik 2017
Temperatura powietrza nad powierzchnią gruntu – październik 2017

Najwyższa suma opadów została odnotowana na stacji w Koszalinie – 152,5 mm. Najmniej padało na płudniowym-wschodzie około 80 mm. W całym województwie opady były znacznie powyżej normy.

Suma opadu atmosferycznego – październik 2017

SPI – październik 2017

Najwyższa suma usłonecznienia odnotowana została na stacji w Szczecinie – 96,4 h. Najmniej godzin ze Słońcem było w południowo-wschodniej i centralnej części regionu (Resko 77,7 h). Średnie zachmurzenie oscylowało wokół 5 oktantów. Najmniejsze było w Świnoujściu (4,9 oktantów), a najwyższe w Koszalinie (6,2 oktantów).

Usłonecznienie rzeczywiste – październik 2017
Średnie zachmurzenie – październik 2017

Średnia prędkość wiatru wahała się od około 3 m/s na południowym-wschodzie województwa oraz w środkowej części wybrzeża (Kołobrzeg 3 m/s) do około 5 m/s na północnym-wschodzie (Darłówek 5,2 m/s).

Średnia prędkość wiatru – październik 2017

Średnie ciśnienia na poziomie morza wyniosło od około 1012 hPa na wschodzie regionu do około 1014 hPa w dolinie Odry.

Średnie ciśnienie n.p.m. – październik 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code