Prognoza pogody na Święta Wielkiej Nocy

Przed nami Wielkanoc. Wiele portali pogodowych już od tygodni trąbiło o prognozach na święta. Czy nie za wcześnie? Jak się obecnie okazuje to tak. Ja dlatego wstrzymałem się do dzisiaj aby przekazać Państwu jak najdokładniejszą prognozę pogody, która powinna być obarczona już mniejszym błędem. Zatem jakie będą święta? Przychodzi mi na myśl utwór White Christmas:) Szczegóły poniżej.

Wielki Czwartek

Po nocnych (ze środy na czwartek) opadach śniegu i deszczu ze śniegiem miejscami nad ranem należy spodziewać się pokrywy śnieżnej wynoszącej około 1-2 cm, która na szczęście będzie stopniowo topnieć. Temperatura maksymalna w regionie wzrośnie od 3°C/4°C na Wybrzeżu do 4°C/6°C na pozostałym obszarze. Prognozowane są słabe, przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Wiatr będzie umiarkowany, a nad morzem silny w porywach do 60-70 km/h, nad samym wybrzeżem do 75 km/h. W nocy niestety temperatura spadnie poniżej 0°C dlatego należy uważać na drogach bo może wystąpić oblodzenie.

Prognozowane opady atmosferyczne (deszczu i śniegu) – górna mapa 00 UTC 29.03.2018, dolna mapa 06 UTC 29.08.2018
Prognozowana wysokość pokrywy śnieżnej do 30.03.2018 do godziny 00 UTC

Wielki Piątek

Po dynamicznej pogodzie w czwartek, w piątek czeka nas uspokojenie pogody. Pojawi się znacznie więcej Słońca, będzie pogodnie i bez opadów. Temperatura w ciągu dnia wzrośnie do 4°C/6°C na Wybrzeżu, 6°C/10°C w centrum i 10°C/12°C na południowym-zachodzie regionu. W nocy temperatura spadnie od 3°C/4°C na południowym-zachodzie do 1°C/2°C na północnym-wschodzie. Pod wieczór nasili się wiatr, głównie w strefie brzegowej.


Wielka Sobota

Niestety po jednodniowej ładnej aurze ponownie należy spodziewać się pogorszenia pogody. W dzień występować będą ciągłe opady deszczu, które w nocy przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i sam śnieg. Opady mieszane będą postępować od zachodu w głąb województwa. Prognozy co do temperatury są jeszcze nie pewne jednak na dzień dzisiejszy prognozuje się około 5°C/7°C, a w nocy od 1°C/2°C na zachodzie do 3°C/4°C na wschodzie regionu. Na Wybrzeżu i Bałtyku prognozuje się silny i porywisty wiatr. Maksymalna prognozowana prędkość w porywie wyniesie 70-75 km/h, a nad Bałtykiem do 80-85 km/h.

Prognozowane natężenie opadów deszczu na godzinę 12 UTC 31.03.2018
Prognozowane porywy wiatru na godzinę 18 UTC 31.03.2018

Wielkanoc

1 dzień świąt przywita nas najprawdopodobniej….białym widokiem za oknem. Prognozowane są ciągłe, słabe i umiarkowane opady deszczu ze śniegiem szybko przechodzące w opady samego śniegu. Pokrywa śnieżna, lokalnie ma wynieś do 3-4 cm! Czekają nas trudne warunki na drogach dlatego zalecamy szczególną ostrożność. Opady  będą wędrować z zachodu na wschód i powinny ustać w godzinach późno popołudniowych oraz wieczornych. Dodatkowo będzie zimno bo temperatura maksymalna wzrośnie tylko do około 1°C/2°C. Odczucie chłodu będzie potęgować umiarkowany i silny wiatr, który ma wynieść w porywach 60-75 km/h, z maksymalnymi wartościami na Wybrzeżu. W nocy ponownie pojawi się mróz, temperatura minimalna spadnie do -1°C/-4°C, a nad morzem do 0°C/-1°C.

Prognozowane natężenie opadów atmosferycznych (deszczu i śniegu) na godzinę 12 UTC w Wielkanoc

Poniedziałek Wielkanocny

Na szczęście w drugi dzień świąt pogoda da odetchnąć. Nie powinno padać, a prędkość wiatru będzie maleć i już pod wieczór będzie on słaby. Temperatura maksymalna wzrośnie do około 2°C/4°C, a w nocy spadnie do -1°C/-3°C.

Prognozowana wysokość pokrywy śnieżnej o godzinie 06 UTC w Poniedziałek Wielkanocny

Podsumowując czeka nas dynamiczna pogoda w święta. Po śnieżnym incydencie w nocy ze środy na czwartek czeka nas poprawa pogody w piątek. Jednak w sobotę nastąpi ponownie pogorszenie warunków pogodowych z maksimum w Wielkanoc. Poniedziałek to stabilizacja pogody. Prognoza nie powinna już znacząco się zmienić co do termiki jednak opadowo jeszcze wszystko jest możliwe.

Przy okazji chciałbym złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy. By minęły one w ciepłym gronie rodzinnym mimo niekorzystnej aury za oknem:)

źródło: na-pulpit.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code