Styczeń 2018

Pierwszy miesiąc roku w województwie zachodniopomorskim okazał się termicznie bardzo ciepły w stosunku do wielolecia 1951-2010. Wszystkie stacje charakteryzowały się taką samą charakterystyką termiczną jak województwo.

Styczeń rozpoczął rok 2018 z opadami w normie (okres referencyjny 1951-2010).


Średnia temperatura stycznia dla całego województwa wyniosła 2,2°C. Wahała się ona od około 0,7°C na południowym-wschodzie do ponad 2,7°C na Nizinie Szczecińskiej. Maksymalną temperaturę powietrza w styczniu odnotowała stacja w Szczecinie (11,7°C), natomiast najniższą wartość maksymalną odnotowała stacja w Mirosławcu (9°C) – wartość godzinowa. Minimalną wartość temperatury powietrza w styczniu zarejestrowała stacja w Mirosławcu (-11,4°C – wartość godzinowa), a najwyższą wartość minimalną stacja w Kołobrzegu (-5,1°C). Przy gruncie najchłodniej było w okolicy Szczecina -10°C oraz Szczecinka -9°C.


Najwyższa suma opadów została odnotowana na stacji w Darłówku – 78 mm. Wilgotno było również na Nizinie Szczecińskiej ~70 mm. Najmniej padało na wschodzie, w rejonie Szczecinka spadło około 12 mm. Za wyjątkiem południowo-wschodniej części województwa, gdzie opady były poniżej normy, na pozostałym obszarze były one w normie, a na Nizinie Szczecińskiej nawet ponad normę wieloletnią.


Najwyższa suma usłonecznienia odnotowana została na stacji w Kołobrzegu- 33,7 h. Najmniej godzin ze Słońcem było w rejonie Świnoujścia 6,2 h, czyli o około 5 razy mniej niż na pozostałym obszarze naszego regionu. Średnie zachmurzenie oscylowało wokół 4 oktantów. Najmniejsze było w Świnoujściu (3 oktanty), a najwyższe w Szczecinie i Darłówku (4,4 i 4,6 oktantów).


Średnia prędkość wiatru wahała się od około 4-5 m/s na wybrzeżu i w Dolinie Odry (Darłówek 4,6 m/s, Szczecin 4,4 m/s) do ponad 3-4 m/s na południowym-wschodzie (Mirosławiec 3,4 m/s, Szczecinek 3,9 m/s).

Średnie ciśnienia na poziomie morza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code