W czwartek (5.10.2017) czeka nas dynamiczna pogoda

Czekaliśmy do najnowszych aktualizacji modeli numerycznych po to, aby niepotrzebnie nie informować Państwa wcześniej „zawirowaniami” prognoz. Obecnie sytuacja się powoli klaruje i wiemy już nieco więcej o sytuacji, która czeka nas w czwartek. Wiele na to wskazuje, że już jutro będziemy mieli do czynienia z silnym wiatrem. Wszystko to za sprawą powstałego nad Atlantykiem niżu o imieniu Xavier, który będzie podążał w kierunku naszego kraju i województwa. Nazwany przez Niemiecką Służbę Pogody (DWD) Xavier znajduje się obecnie na zachód od Wielkiej Brytanii i jest niżem wtórnym, powstałym na zafalowaniu frontowym. Widoczny jest on już również na zdjęciach satelitarnych i mapach synoptycznych.

Dzisiejszego dnia silny i porywisty wiatr będzie związany z całkiem inną sytuacją synoptyczną. Dopiero w czwartek popołudniu (około godziny 14-16 czasu polskiego) modele prognostyczne prognozują wejście centrum niżu od zachodu do Polski. Centrum początkowo obejmie swoim zasięgiem województwo zachodniopomorskie, a następnie zacznie przemieszczać się w kierunku wschodnim (E) i wschodnim, południowo-wschodnim (ESE)  (woj. wielkopolskie, łódzkie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie, podlaskie, lubelskie). Ciśnienie w centrum według prognoz spadnie maksymalnie do około 986 hPa -987 hPa.

Jak widać na załączonych mapach zagęszczenie izobar, głównie po zachodniej i południowo-zachodniej stronie niżu będzie sprzyjać wzrostowi prędkości wiatru. Prognozuje się, że pierwsze porywy wiatru (około 16-17 czasu polskiego) mają osiągać około 90-100 km/h, głównie na Ziemi Lubuskiej, południowej części województwa zachodniopomorskiego, Dolnym Śląsku oraz w Wielkopolsce. W kolejnych godzinach widzimy (mapy poniżej), że miejscami porywy mogą przekraczać 100 km/h (110-120 km/h).

Warto zwrócić uwagę na średnią prędkość wiatru, która ma wynieść około 40-60 km/h (w pesymistycznych wariantach, lokalnie nawet 60-70 km/h).

Około północy niż będzie znajdował się już nad Mazowszem, a prędkość wiatru w naszym województwie jak i w zachodniej Polsce  zacznie słabnąć. Natomiast w centrum i na południu kraju prędkość i porywy wiatru będą wzrastać.

Oprócz wiatru należy spodziewać się intensywnych wielkoskalowych opadów deszczu, głównie na północy kraju i częściowo w centrum. Miejscami niewykluczone są również burze – wtedy porywy wiatru mogą być jeszcze wyższe. Poniżej przedstawiamy wyniki modelu UM (ICM) dla poszczególnych miast naszego województwa. Proszę zwrócić uwagę na prognozowane porywy wiatru (4 wykres na meteogramie od góry), opady deszczu (2 wykres na meteogramie od góry) oraz burze (małe kółka na 2 wykresie na meteogramie od góry).

Meteogram dla Świnoujścia
Meteogram dla Szczecina
Meteogram dla Chojny
Meteogram dla Wałcza
Meteogram dla Szczecinka
Meteogram dla Koszalina

 

Podsumowując prognozowaną sytuację pogodową dla województwa zachodniopomorskiego w czwartek (5.10.2017 r.):

  • w godzinach popołudniowych i wieczornych prognozowany jest silny wiatr w porywach dochodzących do około 80-90 km/h, a na południowym-zachodzie i południu regionu do około 90-100 km/h;
  • lokalnie możliwe są burze podczas których prędkość i porywy wiatru mogą być wyższe.

Należy również zaznaczyć, że pozostało jeszcze trochę czasu zatem prognozy mogą ulec zmianie. Miejmy nadzieję, że na kolejnych odsłonach modeli siła wiatru będzie znacznie niższa. W przeciwnym wypadku czeka nas trudny okres. Przy takiej prędkości i porywach wiatru łamane będą gałęzie, a nawet całe drzewa, słabsze linie napowietrzne ulegną uszkodzeniu, na niektórych budynkach mogą zostać zerwane dachy. Zalecamy aby w dniu jutrzejszym od godzin popołudniowych pozostać w domu i przeczekać tę wichurę. Jak będzie ona silna przekonamy się już jutro.

 

Źródła wykorzystanych grafik i map: UM (ICM), Kachelman., www.wetterpate.de, www.wetter3.de, Eumetsat.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code