Zimni ogrodnicy

Od dzisiaj zaczynają się tzw. ”zimni ogrodnicy”. Począwszy od Pankracego (12 maja) po zimną Zośkę (15 maja). Patrząc za okno wcale nie widać tego zjawiska, a wręcz przeciwnie – jest słonecznie, pogodnie oraz ciepło. Jednak mimo wszystko przyjdzie zmiana o której pokrótce w dalszej części tekstu.

Zimni ogrodnicy źródło: powiatowy.pl
Zimni ogrodnicy
źródło: powiatowy.pl

Powoli dominację nad Polską oddaje wyż, który przez ostatnie dni przynosił nam ładną pogodę. Jego miejsce zaczną zajmować ośrodki niskiego ciśnienia wraz z frontami atmosferycznymi. Proces ten będzie powolny dlatego zmiany w pogodzie nie odczujemy z dnia na dzień. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na temperaturę w nocy, która to w porównaniu z poprzednimi będzie niższa, nie powinny jednak wystąpić przymrozki (rys. 1 i 2).

Prognoza GFS dla Koszalina źródło: meteomodel.pl
Rys. 1. Prognoza GFS dla Koszalina
źródło: meteomodel.pl
12.05.2016_szczecin
Rys. 2. Prognoza GFS dla Szczecina
źródło: meteomodel.pl

Dzisiaj temperatura wzrośnie maksymalnie w ciągu dnia do około 19°C/23°C, w nocy natomiast wyniesie około 9°C/12°C. Możliwe są dodatkowo przelotne opady deszczu oraz burze.

W piątek będzie nieco chłodniej: w dzień maksymalnie do 18°C/21°C, a na Wybrzeżu 14°C/17°C. W nocy temperatura spadnie do 6°C/9°C, na Wybrzeżu do 9°C/11°C. Również tego dnia prognozowane są przelotne opady deszczu oraz burze.

Weekend będzie już znacznie chłodniejszy ze względu na wkraczający od zachodu front chłodny z nową masą powietrza. W sobotę, w dzień będzie maksymalnie 12°C/16°C, jedynie na południowym-wschodzie województwa temperatura może wynieś 17°C/18°C. Wszystko to zależy od prędkości przemieszczającego się frontu. Noc natomiast już dużo chłodniejsza z temperaturą minimalną do 3°C/6°C, a na Wybrzeżu 7°C/9°C. To właśnie z soboty na niedzielę istnieje niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia przymrozków w głębi województwa, o czym będę informował na bieżąco. Niedziela (zimna Zośka) w całym województwie już chłodna z temperaturą maksymalną do 14°C/15°C, a w nocy 5°C/8°C. Mogą występować przelotne opady deszczu.

Zimni ogrodnicy oczywiście odzwierciedlają się w prognozowanym odchyleniu temperatury powietrza od średniej wieloletniej z lat 1981-2010 (anomalia) (rys. 3). Anomalia ta na najbliższe 7 dni od dzisiaj (od 12 maja, 06 UTC) ma wynieść od około -0,5°C dla Wybrzeża, -1°C/-2°C dla centrum do -3°C dla południowego-zachodu województwa. Dla niewtajemniczonych oznacza to po prostu, że średnio temperatura powietrza na Wybrzeżu może być niższa od średniej z wielolecia 1981-2010 o 0,5°C, a w południowo-zachodniej części województwa niższa aż o około 3°C w omawianym okresie 7 dniowym (12-19.05.2016).

Anomalia temperatury powietrza dla Europy na okres 12-19.05.2016 Rys. 3. Anomalia temperatury powietrza dla Europy na okres 04-10.05.2016

Kolejny tydzień będzie bardzo podobnym do dni z weekendu, ale w dalszych prognozach widać pewną poprawę.

Jedna odpowiedź do “Zimni ogrodnicy”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code